FINWEB | Doprave bez vodičov hrozí kolaps – chýbajú takmer v každom segmente

Klesajúci záujem študentov o odborné školy sa prejavuje už aj na dopravnom sektore. Kým pred dvoma rokmi bolo nových profesionálnych vodičov vo veku od 18 do 40 rokov takmer šesťtisíc, minulý rok ich počet klesol o viac ako polovicu. Šoféri chýbajú všade, od diaľkových autobusov cez mestskú hromadnú dopravu až po nákladné a zásobovacie vozidlá.

Nedostatok novej generácie v sektore by do budúcnosti mohlo vyriešiť duálne vzdelávanie na stredných odborných školách.

Ľudí je málo, práce veľa
Vlani do služby nastúpilo o 3,5-tisíc profesionálnych mladých šoférov menej ako rok predtým. Vyše 60 percentný pokles je veľkým problémom, ktorý by v budúcnosti mohol výrazne ovplyvniť situáciu na Slovensku. Najviac vodičov v súčasnosti chýba v nákladných vozidlách, kde počet voľných miest presahuje 2,5-tisíc. Za volantmi autobusov ich chýba približne 500, po generačnej výmene sa však toto číslo strojnásobí. „Slovenskí dopravcovia trpia zúfalým nedostatkom vodičov, pričom mladí sa o toto povolanie momentálne nezaujímajú,“ vysvetlila problém hovorkyňa ČESMAD Martina Baumann. Mladí vodiči autobusov do 30 rokov v súčasnosti tvoria len päť percent z celkového počtu. Starí šoféri postupne odchádzajú do dôchodku a noví nepribúdajú.

Článok dočítate tu: https://finweb.hnonline.sk/ekonomika/1726699-doprave-bez-vodicov-hrozi-kolaps