AUTO SK | Ak jazdíte na manuále, toto určite nerobte – tipy a odporúčania

Jazda s manuálnou prevodovkou prináša skvelý pocit takmer absolútnej kontroly nad autom. Človek jednoducho oveľa viac splynie s vozidlom, ktoré šoféruje. Takýto kontakt stroja s človekom ale prináša aj riziká, ktoré vedú k opotrebeniu a niekedy aj k nutnej oprave. Ak sa budete držať týchto bodov, znížite riziko na minimum.

Radiaca páka je na radenie, nie na rozvaľovanie

Prvý zlozvyk je asi najrozšírenejší. Ľavá ruka na volante, telo vykrivené doprava a pravá ruka pevne opretá o páku. Približne takúto polohu má množstvo vodičov na slovenských cestách. Vôbec si neuvedomujú, že svojmu autu vlastne škodia. Nakoľko je však páka priamo prepojená s prvkami prevodovky, aj malé vychýlenie z prirodzenej polohy (akým je napríklad položenie ruky na páku) má dopad na prvky vnútri prevodovky. Tie o seba trú a opotrebúvajú sa. Výsledkom je potom ťažšie radenie rýchlostí, hrozivé sprievodné zvuky a iné nepríjemné komplikácie. Ruky majte radšej pekne na volante a seďte rovno. Ako hovorievali súdruhovia, vždy pripravení (zakročiť).

článok dočítate tu: https://auto.sk/clanok/94-jazda-s-manualnou-prevodovkou-toto-urcite-nerobte?fbclid=IwAR29bgrLr5PUZPmSzpto7ZAOSC1Y_jtK88wVlmBbYdM0pDFOUOTFwXx0ts4