Zima si môže nebezpečne zašantiť aj koncom apríla – prezúvajte radšej neskôr

SLOVENSKO (18-20.4.2017) – I keď dopravní odborníci odporúčajú výmenu zimných pneumatík za letné na vozidlách až v období okolo polovice apríla, mnohí vodiči prezúvajú aj oveľa skôr, napríklad na základe klamlivo teplého marcového počasia, keď teploty už neklesajú pod cca 6-7 stupňov (táto hodnota je totiž hraničnou pre zmenu správania sa oboch typov pneumatík – gumová zmes letných pneumatík pod 7 stupňov príliš tuhne a gumová zmes zimných pneumatík zasa nad 7 stupňov stráca svoje ,,zimné vlastnosti“ a príliš mäkne).

O tom, že sa nie vždy oplatí prezúvať príliš skoro, svedčí aj tohtotýždňová snehová metelica, ktorá prekvapila nielen meteorológov, ale aj cestárov. Najmä na strednom a severnom Slovensku dochádzalo na cestách v stredných a vyšších polohách k silnej veternej smršti sprevádzanej výdatným dvojdňovým snežením. Niektoré horské priechody boli uzavreté pre nákladnú dopravu, ba miestami aj pre osobnú, ak vozidlo už nemalo zimné pneumatiky. Teploty klesli na rekordne nízke hodnoty a tak celkovo možno povedať, že cestná premávka ,,znebezpečnela“. Dôkazom je napríklad štvrtková hromadní havária vše dvoch desiatok áut pri Poprade, s množstvom zranených a vysokými materiálnymi škodami.

Pripomeňme si uplynulé ,,zimné aprílové dni“ na slovenských cestách videami zo serveru TVNOVINY SK:

http://www.tvnoviny.sk/domace/1784356_kalamita-aka-tu-este-nebola-pozrite-si-zabery-z-celeho-slovenska

text: -jv-, foto TVNOVINY SK

Be the first to comment

Leave a Reply