AUTO SME| Ako pracuje tempomat a čo znamená, keď je adaptívny?

TECHNOLÓGIE – Mnohí z nás, si už diaľničnú jazdu bez tempomatu nevedia ani len predstaviť. Pomáha nám zvládať dlhé cesty za volantom, šetrí nám svaly na pravej nohe a v niektorých prípadoch dokonca zvyšuje bezpečnosť posádky.

Prečítajte si tiež:

Čo je to teda za vynález? Tempomat je systém, ktorý je vo svete známy najmä pod názvom Cruise Control.

Ide o relatívne mladého pomocníka, ktorý automatickým ovládaním škrtiacej klapky alebo dávkovaním prívodu paliva cez riadiacu jednotku motora udržuje konštantnú rýchlosť zvolenú vodičom.

V posledných rokoch sa do áut dostala vylepšená verzia dovtedy známeho tempomatu s prívlastkom adaptívny.

Ten sa postará o to, že keď sa priblížite k pomalšiemu pred vami idúcemu autu, systém dokáže sám pribrzdiť a s určitým odstupom nasleduje auto pred vami, pričom si udržuje vopred stanovený odstup. Keď auto idúce pred vami odíde z dráhy, systém opäť zrýchli na predvolenú rýchlosť.

Čítajte viac: https://auto.sme.sk/c/22107623/adaptivny-tempomat-historia-a-fungovanie-oblubeneho-asistenta.html#ixzz5mNiumZUf

foto: Škoda tempomat