Zaujalo nás: Poškodzovanie dopravných značiek – pokuta alebo väzenie?

Dopravné značky sú na cestách takým bežným javom, že málokto sa zamýšľa nad možnými dôsledkami ich krádeže alebo zničenia. Nanešťastie, vandalizmus v rôznej podobe existuje a ešte dlho existovať bude. Nie je potrebné sa zamýšľať, čo vedie ľudí k tomu, že dopravnú značku pomaľujú alebo zvalia, dôsledky takéhoto činu ale nemusia byť vôbec príjemné.

Predpokladom pre potrestanie je pochopiteľne odhalenie a najmä usvedčenie páchateľa. Hoci to môže byť ťažké, v časoch prudkého rozvoja technológií a kamerových systémov to určite nie je nereálne. Nehovoríme len o kamerách Policajného zboru alebo Národnej diaľničnej spoločnosti, máme tu aj systémy obecnej či mestskej polície a rastúci zástup amatérskych filmárov, ktorí pohotovo vyťahujú mobilné telefóny. Možnosť, že takýto záznam pristane na stole vyšetrovateľa, nemožno vylúčiť ani pri najlepšej vôli.

Za dopravnú značku do väzenia

Na možné postihy za vandalizmus značenia sme sa opýtali ministerstva spravodlivosti, ktoré poskytlo nezáväzný výklad Trestného zákona. Podľa hovorcu Petra Bublu odcudzenie zvislej dopravnej značky predstavuje poškodzovanie a ohrozovanie prevádzky všeobecne prospešného zariadenia. Tomu, „kto odstráni alebo urobí neupotrebiteľnou zvislú dopravnú značku zákazovú alebo príkazovú“, v prípade usvedčenia hrozí väzenie na jeden rok až päť rokov. Trest za poškodenie dopravnej značky sa odvíja podľa výšky škody a pokiaľ by sa páchateľovi dokázala vina, môže v malej miestnosti so zamrežovaným oknom stráviť až jeden rok.

Celý článok aj s fotoreportážou dočítate na Autobilde:

http://autobild.cas.sk/clanok/211624/za-dopravnu-znacku-na-roky-do-vazenia

Be the first to comment

Leave a Reply