Knižný tip na dnes: Ben Collins – Jak řídit (lekce autoškoly od the Stiga)

Ako bývalí alebo súčasní žiaci svojej autoškoly ste od svojich inštruktorov pravdepodobne už počuli, že praktická časť výcviku v autoškole vám má poskytnúť najmä základnú sadu vodičských zručností a návykov. Teda – nejde o rozsiahle a podrobné skúsenosti, pretože tie prichádzajú až reálnou praxou v dopravnej premávke a bez toho, aby na sedadle spolujazdca sedel inštruktor.

Práve z tohto dôvodu bude fajn, ak aj po skončení kurzu v autoškole nenecháte svoje vodičské sebavzdelávanie iba na samovoľnom leveli, ale budete sa naďalej zaujímať o rozvoj svojich vedomostí (myslieť ako vodič,predvídať, jazdiť bezpečne a ,,zeleno“  atď.) a zručností (školy šmyku, bezpečnej jazdy, krízové vedenie vozidla atď.)

Zatiaľ čo učebníc pre autoškoly je na trhu celkom dosť, ďalších nadstavbových príručiek je už naozaj pomenej. Preto ma veľmi potešila kniha z pera známeho jazdca Benna Collinsa – Jak řídit (lekce autoškoly od the Stiga), na ktorú som naďabil v kníhkupectve Panta Rhei. Kniha je v češtine z anglického prekladu How to drive.

Kniha je písaná vtipným a motivovaným jazykom – Ben je milovník vozidiel a jazdy. Užíva si písanie knihy aj jazdenie v praxi až na úrovni nirvány -:) Nečakajte teda žiadne vysokoškolské poučky a vedátorovanie, ale triezvo a pritom odborne  popísané techniky a prístupy z pera závodného jazdca pre bežnú reálnu preávku na cestách.

Kniha je štruktúrovaná do niekoľkých kapitol, v ktorých sa Ben postupne venuje príprave na jazdu, jazdným úkonom a množstvu rôznych situácií na ceste a šmyku. Je doplnená o mnohé náčrty, illustrácie, fotografie a tabuľky. Je to skrátka skvelá kniha! Ak vás aspoň trochu tieto témy zaujímajú, knihu budete čítať s radosťou a zhltnete ju za pár dní.

Kompletný popis knihy a možnosť zakúpiť si ju nájdete napríklad v eshope Panta Rhei: http://www.pantarhei.sk/knihy/odborna-a-popularno-naucna-literatura/veda-technika-elektrotechnika/jak-ridit-auto.html

Popis knihy vydavateľom:

Autorem této praktické příručky je závodní jezdec přezdívaný Stig, který často vystupuje v pořadu Top Gear, ale málokdo ví, že také zastupoval představitele Jamese Bonda při nejtěžších honičkách v posledních filmech. Kniha je také proložena historkami z natáčení.

S jeho pomocí si ověříte, zda při jízdě správně sedíte, osvojíte si třeba správnou techniku projíždění zatáček, podělí se s vámi o zkušenosti se správným řazením a brzděním. Pro zdatnější jezdce jsou tu i rady pro jízdu na mokré silnici a zimní podmínky, seznámíte se s doporučením, jak a kdy předjíždět. Prozradí i své fígle, jak předvídat chování ostatních jezdců či jak se naučit driftovat. Také se dozvíte, jak rozhodně neřídit…

Pro lepší názornost kniha obsahuje četné nákresy a schémata. Ať jste právě vyšli z autoškoly nebo na váš řidičák už sedá prach, tato vtipně podaná příručka vás či vaše blízké dozajista potěší i poučí.

Be the first to comment

Leave a Reply