Do zošita autoškoláka: Zima prichádza a s ňou aj povinné zimné pneumatiky

I keď je november ešte len pred nami, v pneuservisoch už badať zvýšený záujem o prezúvanie pneumatík. Ako sme na tom s toutou povinnosťou podľa platnej legislatívy?

Pravidlá cestnej premávky stanovujú, že povinnosť používať zimné pneumatiky platí za stanovených podmienok až od 15. novembra, avšak priepastný rozdiel v jazdných vlastnostiach vozidla obutého do kvalitných zimných plášťov a auta idúceho na pneumatikách letných by mohol byť dostatočným motívom prezutia už v októbri. To sa týka predovšetkým tých, ktorí bývajú v horských oblastiach a vodičom služobne križujúcich celú republiku. Zloženie zmesi zimných pneumatík totiž zaručuje ich potrebnú priľnavosť k povrchu cesty za nízkej teploty. Už pri poklese teploty pod plus 7 stupňov sú tieto lepšie než pneumatiky letné či celoročné.

Pre vodičov osobných áut platí, že musia mať zimné pneumatiky obuté na všetkých štyroch kolesách. Hĺbka ich behúňov musí byť minimálne 4 mm. Autá kategórie M alebo N s maximálnou priepustnou hmotnosťou prevyšujúcou 3500 kg musia mať zimné pneumatiky obuté na kolesách hnacích náprav s trvalým prenosom hnacej sily.

Kvalita pneumatiky klesá s hĺbkou dezénu. Výška behúňov nového plášťu je zhruba 8 mm. Ak je ojazdená na 6 mm, predlžuje sa diaľka brzdnej dráhy o 20%, pri ojazdení na 4 mm činí predlženie 50%. Vodiči idúci vo vozidle obutom do plášťu s hĺbkou behúňa 2 mm musia počítať s brzdnou dráhou dlhšou o 70%. Všeobecne sa odporúča používať pneumatiky do 5 rokov od ich zakúpenia.

V Slovenskej republike platí povinnosť požívať zimné pneumatiky v dobe od 15. novembra do 31. marca a to v prípade, že sa na pozemnej komunikácii nachádza súvislá vrstva snehu, ľadu alebo námraza alebo sa dá predpokladať, že sa tak stane.

zdroj: becep

Be the first to comment

Leave a Reply