AUTO CZ | Víte, jak správně držet volant? Na pozici za deset dvě zapomeňte!

Asi nejsem sám, koho štvou pohledy na některé řidiče, kteří si vozí levý loket na dveřích, pololeží a volant přidržují jenom zhruba. Asi si neuvědomují, že právě volant je první věc, kterou v automobilu použijí při náhlé změně dopravní situace, třeba když vůz vpředu začne z jakéhokoliv důvodu brzdit a je potřeba se mu vyhnout. Správné držení volantu měli každého z nás naučit už v autoškole, nešvarům se ale kolikrát nevyhnou ani ti přísní zkušební komisaři.

Jistě máte všichni zažitou správnou polohu rukou na volantu „za deset dvě“, u nových osobních automobilů na ni ale zapomeňte. Tohle platilo hlavně v dobách, kdy měly volanty osobních aut průměr skoro jako u autobusu, neměly airbagy ani posilovače. Dnešní malé volanty, a krásným příkladem takového řešení je například Peugeot 3008, mají vybrání pro palce v poloze „tři čtvrtě na tři“, přičemž nejde pouze o rozmar výrobců. Ruce jsou v této poloze dostatečně chráněny před airbagem (pokud budete volant držet pouze jednou rukou třeba zcela nahoře, vystřelený airbag vám ji přerazí), ale hlavně máte mnohem širší pole působnosti při vyhýbacím manévru, aniž byste museli ručkovat. A asi není potřeba připomínat, že při vyhýbání nehodě se hodí každý centimetr…

článok dočítate tu: https://www.auto.cz/vite-jak-spravne-drzet-volant-na-pozici-za-deset-dve-zapomente-101504?utm_source=facebook&utm_medium=dave&fbclid=IwAR0BUwqaCBLf_YxTyBm6_e19lW7LcKq3-ovyKiPCpONFxZO4F6qtlEwZ69U